آثار برتر جشنواره ملی موج معرفی شدند

۲۹ فروردین ۱۳۹۶ | ۰۸:۳۱ کد : ۳۰۲ خبر تصویری فرعی
تعداد بازدید:۱۳۷۰

دکتر مهدی باقری: هنر می‌تواند در خدمت آسیب‌های اجتماعی باشد

 
موج
 

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرعباس با توجه به برگزاری جشنواره ملی موج عنوان کرد:« متولیان، دست اندرکاران و گروه‌های هنری شرکت‌کننده در این جشنواره ثابت کردند که ظرفیت‌های هنری می تواند در خدمت آسیب‌های اجتماعی باشد و باید نگاه جامعه را با بسترسازی مناسب به مقوله هنر در راستای آسیب‌شناسی و کاهش ناهنجاری‌های اجتماعی سوق دهیم ».
به گزارش روابط عمومی ، مهدی باقری در آیین اختتامیه نخستین جشنواره ملی موج که به همت دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرعباس انجام شد با تمثیلی جالب توجه هنر را سوپاپ اطمینان و سبب کنترل خشم و آسیب‌های اجتماعی دانست و افزود: خسرو پرویز اسبی به نام شبدیز داشت که او را بسیار دوست می داشت و اتفاق افتاد که اسبش بیمار شد، پرویز گفت «هرکه خبر مرگ شبدیز را برایم بیاورد میکُشَمَش» چون شبدیز سقط شد آخورسالار می ترسید که خبرش را به خسرو بدهد، او به نزد باربد رفت و گفت «خسرو گفته هر که خبر مرگ شبدیز را ببرد کشته خواهد شد. از تو میخواهم که به هر راهی که خودت می‌دانی خبر را به گوش خسرو برسانی». چون بزمِ خسرو آغاز شد باربد چهارتار را بر دست گرفته چنان آهنگ اندوه انگیزی آغاز کرد که جگر از شنیدنش کباب می‌شد. خسرو با اندوه گفت «شبدیز مرده است.»

این مسئول با تشکر از همه دستگاه های اجرایی استان که برای برپایی این مراسم اهتمام به خرج دادند تا به مرحله اجرا برسد و از کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرعباس که بیش از یک سال برای برگزاری این جشنواره جدیت و تعامل به کار بستند، سپاسگزاری کرد.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان هرمزگان نیز با ابراز خرسندی از دست اندرکاران برگزاری جشنواره گفت: «همه نظام هستی بر پایه حکمت های خداست و هنر نقش حیاتی در میان این حکمت ها دارد.»

636280748595615674.jpg

درویش نژاد با بیان اینکه امیدواریم بتوانیم از زبان هنر در راستای مسایل کلان هنری استان بهره ببریم، افزود: «همانگونه که از ابتدای دولت یازدهم تعداد ۲۵۰ کنسرت برگزار کردیم همین روند را کماکان در راستای رشد و نمو استعداد موسیقیایی خطه نیلگون خلیج فارس ادامه خواهیم داد.»

636280748840615092.jpg

در پایان این مراسم گروه موسیقی بندری بربط به اجراهای تحسین برانگیز پرداختند و مراسم اهدای جوایز در حوزه های مختلف انجام گرفت که به شرح زیر است:

هیات داوران نخستین جشنواره ملی موج در بخش موسیقی آیینی پس از بررسی آثار، آرای خود را به شرح زیر اعلام می دارد.

تقدیر: ضمن تقدیر و اهدا مبلغ ۵ میلیون ریال از اجرای جفتی توسط هنرمند ابراهیم چابک از جزیره هرمز گروه های زیر را بدون اولویت معرفی می کند.

دیپلم افتخار – تندیس جشنواره – مبلغ ۱۵ میلیون ریال اهدا شد به

۱- گروه زار از سلخ جزیره قشم به سرپرستی عیسی قادری

۲-گروه رحمانی از شهرستان میناب به سرپرستی عباس بارج خواه

۳-گروه اوزار از جزیره هرمز به سرپرستی مهدی سلامتی

۴- گروه باسنک از شهرستان میناب به سرپرستی حسین اصیلی

636280749055771790.jpg

هیات داوران نخستین جشنواره ملی موج در بخش موسیقی بازنوازی با تشکر از برگزارکنندگان این جشنواره پس از بررسی آثار، آرای خود را به شرح زیر اعلام می دارد.

تقدیر:

لوح تقدیر به نوازنده جفتی جزیره هرمز محمد شریف گلزاری

لوح تقدیر به نوازنده ساز کوبه ای پیپه از گروه موسیقی بربط نوید قویدل

گروه سوم: لوح تقدیر و مبلغ ۶ میلیون ریال به گروه موسیقی مجتبی جمشیدی به خاطر بیان موسیقیایی (آرتیکولاسیون ) و بافت هموفینیک منسجم و موزیکالیته درست

گروه دوم:

لوح تقدیر و مبلغ ۸ میلیون ریال به گروه موسیقی بربط به سرپرستی مرتضی کریمی به خاطر حسن انتخاب قطعه و کوک درست کوبه ای ها

گروه اول: تندیس جشنواره و دیپلم افتخار و مبلغ ۱۰ میلیون ریال به گروه موسیقی بادگیر به سرپرستی مرتضی اولی بندری به خاطر انسجام در دینامیک و تمپو در طول مدت اجرا و همچنین خلاقیت در سازبندی گروه

آرای هیات داوران در بخش فیلم عبارتند از:

بخش اصلی جشنواره :

1- جایزه بهترین فیلم شامل تندیس جشنواره و مبلغ ۳۰۰۰۰۰۰ تومان اهدا می‌شود به حمیدرضا مزرعه خطیری برای فیلم «کافه بن بست»(از تهران)

2- جایزه بهترین فیلم دوم شامل تندیس جشنواره و مبلغ ۲۰۰۰۰۰۰ تومان اهدا می‌شود به حمیده معین فر برای فیلم «سیاه»(از تهران)

3- جایزه بهترین فیلم سوم شامل تندیس جشنواره و مبلغ ۱۰۰۰۰۰۰ تومان اهدا می‌شود به امید ادیب پرور برای فیلم «سگ جون»(از تهران)

بخش بهزیستی:

هیات داوران به اتفاق آرا سه فیلم را در بخش جایزه بهزیستی انتخاب کردند :

جایزه اول: لوح تقدیر جشنواره تقدیم میشود به محسن باقری دستگردی برای فیلم «دست های سرد» (از شهرکرد)

جایزه دوم: لوح تقدیر جشنواره به همراه مبلغ نقدی تقدیم میشود به جلال ویسی برای فیلم «قاشق»(از سنندج)

جایزه سوم: لوح تقدیر جشنواره به همراه مبلغ نقدی تقدیم میشود به شهاب آب روشن برای فیلم «بندر گمبرون» (از بندرعباس)

636280749269053410.jpg

آرای هیات داوران بخش نمایش صحنه ای، شورایی و خیابانی

الف: بخش صحنه ای

طراحی صحنه:

هیات داوران با اهداء لوح و جایزه نقدی از طراح صحنه نمایش ۹=۱+۵ از استان هرمزگان تقدیر به عمل می آورد.

هیات داوران برگزیده این بخش را شامل دیپلم افتخار و تندیس جشنواره به عبدالرضا فتحی برای نمایش حوالی فرودگاه پنج صبح از شهرستان دلیجان اهدا می کند.

بازیگری زن:

هیات داوران با اهدای لوح و جایزه نقدی از گروه بازیگران شبح های شیشه ای از استان البرز تقدیر به عمل می آورد.

هیات داوران برگزیده این بخش را شامل دیپلم افتخار و تندیس جشنواره به شیما پور سهم الدین برای نمایش کندو از استان فارس و حسنا قبادی برای نمایش مرغ هپروت از استان ایلام اهدا می کند.

بازیگری مرد:

هیات داوران در این بخش انتخابی ندارد.

نویسندگی:

هیات داوران برگزیده این بخش را شامل دیپلم افتخار و تندیس جشنواره به مسعود احمدی از استان فارس با نمایش کندو اهدا می کند.

کارگردانی:

هیات داوران با اهداء لوح از خانم پریا دوستی از استان زنجان با نمایش زنی که مردش را گم کرد تقدیر به عمل می آورد.

هیات داوران برگزیده این بخش را شامل دیپلم افتخار و تندیس جشنواره به کارگردان نمایش ۹=۱+۵ از استان هرمزگان ایوب رحیمی اهدا می کند.

اثر برگزیده: نمایش کندو از استان فارس به کارگردانی مسعود احمدی

ب: بخش خیابانی:

طرح و ایده:

هیات داوران برگزیده این بخش را شامل دیپلم افتخار و تندیس جشنواره به زهرا صدری خاتونی برای نمایش تایپینگ از استان گیلان اهدا می کند.

بازیگری زن:

هیات داوران برگزیده این بخش را شامل دیپلم افتخار و تندیس جشنواره به دلارام ترکی برای نمایش چند روایت معتبر در باب ازدواج از استان اصفهان اهدا می کند.

بازیگری مرد:

هیات داوران برگزیده این بخش را شامل دیپلم افتخار و تندیس جشنواره به طور مشترک به فرامرز قلیچ خانی و حسن رحیمی از استان البرز اهدا می کند.

کارگردانی

هیات داوران برگزیده این بخش را شامل دیپلم افتخار و تندیس جشنواره به مسعود براهیمی با نمایش چند روایت معتبر در باب ازدواج از استان اصفهان اهدا می کند.

ج: بخش شورایی:

هیات داوران با اهدای لوح به صورت مشترک از غزل لوری کارگردان نمایش بودن یا نبودن و آقای حجت ا... جعفر پور با نمایش فریاد تقدیر به عمل می آورد.

آثار برگزیده:

هیات داوران برگزیدگان این بخش را شامل دیپلم افتخار و تندیس جشنواره به طور مشترک به باقر رمضان زاده با نمایش به سرعت گیر نزدیک می شوید از استان هرمزگان و گلنسا زارعی با نمایش آپارتمان خالی از استان هرمزگان اهدا می کند.


( ۱ )

نظر شما :