دیدار رییس دانشگاه آزاد اسلامی با نمایندگان مجلس

۲۴ بهمن ۱۳۹۵ | ۰۹:۳۶ کد : ۲۳۲ خبر تصویری فرعی
تعداد بازدید:۲۰۴۳

در دیدار نشست هم اندیشی نمایندگان مجلس شورای اسلامی استان هرمزگان؛

دکتر میرزاده: دانشگاه آزاد اسلامی بدون نام آیت الله هاشمی در هیچ جای دنیا شناخته شده نیست/ دکتر ولایتی دغدغه توسعه علمی و پژوهشی کشور را دارد و جانشین شایسته‌ای برای آیت الله هاشمی است

دکتر میرزاده هرمزگان بندرعباسرئیس دانشگاه آزاد اسلامی تاکید کرد این دانشگاه آزاد اسلامی بدون نام آیت الله هاشمی در هیچ جای دنیا شناخته شده نیست. او خدمات 60ساله آیت الله هاشمی را به انقلاب و ایران کم نظیر دانست.

به گزارش  روابط عمومی ، جلسه هم‌اندیشی نمایندگان مجلس شورای اسلامی استان هرمزگان ظهر امروز با حضور دکتر حمید میرزاده و نمایندگان مجلس شورای اسلامی این استان در واحد بندرعباس برگزار شد.

میرزاده در این جلسه پس از شنیدن نظرات نمایندگان مجلس شورای اسلامی استان هرمزگان، خدمات آیت الله هاشمی به ایران به‌ویژه به آموزش عالی را یادآوری کرد و گفت: «نام دانشگاه آزاد اسلامی بدون نام آیت‌الله هاشمی در هیچ جای دنیا شناخته شده نیست.»
او افزود: «خدمات آیت الله هاشمی تنها منحصر به تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی نیست و خدمات 60 ساله ایشان به انقلاب و ایران کم‌نظیر است. یکی از ویژگی های ایشان انجام کارهای خیر بدون ریا بود و به همین دلیل در تاریخ و قلب مردم ایران ماندنی شد.»
رییس دانشگاه آزاد اسلامی رمز انسان‌های ماندگار را اخلاص در عمل دانست و افزود: «خدمات آیت الله هاشمی رفسنجانی در توسعه علمی ایران بسیار ارزشمند است.»

او یادآوری کرد 80درصد از دانشجویان تحصیلات تکمیلی استان هرمزگان متعلق به دانشگاه آزاد اسلامی هستند. میرزاده افزود: «احداث 26هزار مترمربع زیربنای آموزشی در استان، 73هزار نفر فارغ‌التحصیل دانشگاه آزاد اسلامی و بومی‌سازی رشته‌محل‌ها، از خدمات دانشگاه آزاد اسلامی به این استان است که باعث توسعه اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی این استان شده است.»

میرزاده به تدوین طرح آمایش آموزش عالی دانشگاه آزاد اسلامی به همراه 31 برش استانی اشاره کرد و پیشنهاد داد نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز نظرات اصلاحی خود را درباره آن ارائه دهند.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی بر تقویت تعامل این دانشگاه با نمایندگان مجلس شورای اسلامی تاکید کرد و گفت: «یکی از ویژگی‌های طرح آمایش دانشگاه آزاد اسلامی انعطاف‌پذیر بودن آن است. به همین خاطر از نمایندگان می‌خواهیم در بازنگری این طرح با دانشگاه همفکری داشته باشند؛ مخصوصا اینکه فراکسیون دانشگاه آزاد اسلامی در مجلس شورای اسلامی از قوی‌ترین فراکسیون‌های مجلس است که باید تعامل و همکاری با فراکسیون دانشگاه افزایش یابد.»

او به پتانسیل‌های این استان مانند سطح بالای امنیت ملی و ژئوپلتیک بودن اشاره کرد و از مسئولان دانشگاهی این استان خواست تا فعالیت‌های خود را متناسب با پتانسیل های این استان هماهنگ کنند تا رشته‌های مورد نیاز استان در طرح آمایش دیده شود.

میرزاده از فعالیت‌های دانشگاه آزاد اسلامی استان هرمزگان و دکتر مهدی باقری، رییس آن تقدیر کرد و گفت: «خوشبختانه این استان از نظر سوددهی و اقتصادی دارای رتبه اول در کشور است.»

او خبر داد طبق اعلام پایگاه WOS، میزان 53درصد کل تولیدات علمی دانشگاه آزاد اسلامی مربوط به سه سال اخیر است. میرزاده گفت: «متوسط رشد تولیدات علمی دانشگاه آزاد اسلامی در این مدت 10درصد بیشتر از متوسط کشوری است. همچنین کل تولیدات علمی کشور در یک سال گذشته 7درصد رشد داشته است، در حالی که این رشد در دانشگاه آزاد اسلامی 13درصد است و تمامی این موفقیت‌ها ناشی از سیاست‌های تشویقی مبنی بر تقویت پایان‌نامه‌ها، فرصت‌های مطالعاتی و دسترسی دانش‌پژوهان دانشگاه آزاد اسلامی به پایگاه‌های علمی بین‌المللی بوده است.»

میرزاده گفت: «تاکنون 1106 شرکت دانش‌بنیان، هسته و واحدفناور در کل واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی راه‌اندازی شده و 40درصد بار آموزش عالی کشور و 54درصد تحصیلات تکمیلی بر عهده این مجموعه آموزش عالی است.»

او به انتصاب دکتر علی اکبر ولایتی به ریاست هیات امنا و هیات موسس دانشگاه آزاد اسلامی اشاره کرد و گفت: «خوشبختانه ایشان از دانشمندان شناخته شده هستند و دغدغه مسائل علمی و پژوهشی کشور را دارند و جانشین شایسته‌ای برای آیت الله هاشمی هستند. حضور ایشان فرصت جدیدی را برای پیشرفت دانشگاه آزاد اسلامی ایجاد کرده است. همچنین ایشان و سایر اعضای هیات امنای دانشگاه از استمرار مدیریت فعلی دانشگاه حمایت کرده‌اند و خواستار اجرای برنامه‌های دانشگاه در واحدها و مراکز دانشگاهی با جدیت و اهتمام بیشتر شده‌اند.»

در ابتدای این جلسه سید مصطفی ذوالقدر نماینده بندرعباس، قشم، ابوموسی به احترام آیت‌الله هاشمی رفسنجانی اشعاری را قرائت کرد و گفت: «ما از رئیس این واحد بندرعباس که تلاش مضاعفی را برای توسعه علمی در سطح استان انجام می‌دهد، تشکر می‌کنیم.»

در ادامه دکتر محمد آشوری تازیانی دیگر نماینده بندرعباس، قشم و ابوموسی در مجلس شورای اسلامی با خیر مقدم به دکتر میرزاده و هیات رئیسه دانشگاه یاد و خاطره آیت‌الله هاشمی را گرامی داشت.

او گفت: ‌«دانشگاه آزاد اسلامی امروزه واقعا امروزه در حوزه علمی و فرهنگی کشور تاثیرگذار است و رئیس واحد بندرعباس نقش خاص و تلاش بسیاری را برای توسعه علمی منطقه کشیده‌اند.»

آشوری تازیانی تاکید کرد برکات زیاد دانشگاه آزاد اسلامی در توسعه استان غیرقابل انکار است.

نماینده بندرعباس در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: «اگر ما جهت‌گیری‌های توسعه استان را تبیین کنیم، هرمزگان استانی است با مزیت‌های نسبی و تصور این است که این استان وابسته به دریا است در حالی که 20درصد ظرفیت اشتغال استان در حوزه تجارت ایجاد شده است.»

آشوری تازیانی بر بازنگری رشته‌ها متناسب با ویژگی‌های استان تاکید کرد و از رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خواست در این زمینه ستادی را برای هماهنگی با همکاری استانداری تشکیل دهد.

او ادامه داد: «دانشگاه آزاد اسلامی از حیث کمی و کیفی می‌تواند تاثیرات زیادی داشته باشد. نظام آموزشی ما به دلیل فقدان مهارت‌محوری اشکال اساسی دارد. خروجی دانشگاه‌ها از مهارت کافی برخوردار نیست و باید در این زمینه تلاش بیشتری انجام شود.»

به زمینه‌ای که دانشگاه آزاد اسلامی ایجاد کرده است جای ایراد و اشکال نیست

در ادامه احمد مرادی، نماینده بندرعباس، قشم و ابوموسی در مجلس شورای اسلامی از مجموعه هیات رئیسه دانشگاه آزاد اسلامی تشکر کرد و گفت: «در استان هرمزگان حدود 90هزار نفر مشغول به تحصیل هستند و می‌توانیم افتخار کنیم که دانشگاه آزاد اسلامی بیش از 43درصد دانش‌آموختگان استان را پوشش داده است و خود من افتخار می‌کنم که دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی بوده‌ام.»

او بر توسعه رشته‌های متوازن و مسائلی که به اشتغال استان کمک می‌کند تاکید کرد و از هیات رئیسه دانشگاه آزاد اسلامی خواست با توجه به قابلیت‌های هرمز، دانشگاه این شهر به واحد تبدیل شود.

مرادی گفت: «دانشگاه آزاد اسلامی می‌تواند سهم قابل توجهی از ارتقای سطح فرهنگی داشته باشد و اگر به دانشجویان و استادان بیشتر توجه شود تاثیرات به مراتب بیشتری دارد.»

نماینده بندرعباس در مجلس شورای اسلامی در پایان گفت: «واحد بندرعباس به لحاظ معماری، نه تنها در استان بلکه در کشور هم یک الگو است و احساس می‌کنیم تاسیس واحدهای دانشگاه می‌تواند کمک زیادی به سطح فرهنگی و علمی بندرعباس و شهرهای اطراف آن کند. زمینه‌ای که دانشگاه آزاد اسلامی ایجاد کرده است مطمئنا جای ایراد و اشکال نیست و قطعا نگاه‌ها به ارتقای وضعیت موجود است.»

توسعه‌ رشته‌های تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی استان هرمزگان

در ادامه دکتر مجتبی علوی فاضل، سخنگوی دانشگاه آزاد اسلامی به وضعیت رشته‌های این دانشگاه در استان هرمزگان اشاره کرد و گفت:‌ «در سال 92 در مقطع کارشناسی‌ارشد 89 رشته‌محل وجود داشت که در سال 95 به 122 رشته‌محل افزایش یافته است. همچنین در مقطع دکتری تخصصی از 92 تا 95 رشته‌محل‌ها از 6 به 32 ارتقا یافته است و در مجموع در مهر 92 از 441 رشته‌محل در سال 95 به 528 رشته‌محل در همه مقاطع تحصیلی رسیده‌ایم.»

در مدیریت جدید 26هزار متر مربع پروژه عمرانی دانشگاه آزاد اسلامی هرمزگان به اتمام رسیده است

محسن هاشمی، معاون عمرانی دانشگاه آزاد اسلامی نیز در ادامه گفت: ‌«در طول سه سال گذشته 26هزار متر مربع از پروژه‌های عمرانی استان به اتمام رسیده است و حدود 23هزار متر مربع دیگر در دست ساخت است. پیش‌بینی می‌شود با توجه به پیشرفت حدود 60درصدی آن‌ها در سال 96 حدود 14هزار مترمربع دیگر هم به اتمام برسد.»

عملکرد خوب استان هرمزگان در اجرای طرح‌های ماندگار فرهنگی

در پایان این جلسه دکتر سیدطه هاشمی، معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی نیز استان هرمزگان را جزء استان‌های موفق دانشگاه در اجرای طرح‌های ماندگار فرهنگی دانست و گفت:‌ «بیش از 30 کانون، 11 نشریه و 11 تشکل سیاسی در سطح استاد و دانشجو در این استان وجود دارد.»

او گفت: «چون ظرفیت گردشگری استان زیاد است باید سرمایه‌گذاری بیشتری صورت گیرد.در بخش شیلات، طرح ملی اخلاق حرفه‌ای برعهده استان هرمزگان است و این استان توانسته‌ است اولین جشنواره وحدت شیعه و سنی را در بندرعباس برگزار کند.»

در ادامه این نشست نمایندگان مجلس شورای اسلامی با حمایت همه‌جانبه از مجموعه دانشگاه آزاد اسلامی و با تاکید بر نقش قابل توجه آن در ارتقا سطح فرهنگی استان هرمزگان خواستار بهبود شاخص‌ها، توسعه منطقه‌ای و ملی این دانشگاه شدند.


( ۱ )

نظر شما :