نشست مدیران گروه معارف با رئیس دفتر نهاد رهبری در هرمزگان

۱۶ بهمن ۱۳۹۹ | ۰۹:۳۳ کد : ۲۱۲۱ خبر تصویری فرعی
تعداد بازدید:۱۰۸
حجت‌الاسلام تقوی:

کتابخانه تخصصی معارف در استان هرمزگان راه‌اندازی شود

مسئول نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه استان هرمزگان تأکید کرد: کتابخانه تخصصی معارف اسلامی با توجه به بنیه قوی دینی دانشجویان این استان باید راه‌اندازی شود.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، حجت‌الاسلام عباس تقوی در نشستی با مدیران گروه‌های معارف اسلامی دانشگاه‌های استان هرمزگان اظهار کرد: با توجه به  بنیه قوی دینی دانشجویان این استان کتابخانه تخصصی معارف  اسلامی باید راه‌اندازی شود. این کتابخانه تخصصی باید با پشتوانه ی همه دانشگاه به شکل مطلوب، جامع و اصیل شکل بگیرد و  همه ی دانشگاه های استان باید در ساماندهی  آن نقش محسوس و ملموسی داشته باشند.

وی افزود: در استان هرمزگان بیشترین دانشجوها متعلق به دانشگاه آزاد واحد اسلامی بندرعباس بودده و زمینه لازم برای انجام فعالیت‌های پژوهشی، فرهنگی. مشاوره‌ای فراهم است. مدیر گروه معارف این واحد دانشگاهی باید به‌عنوان هماهنگ‌کننده استانی این گروه، نقش فعال و پویای در برگزاری منظم جلسات، شورای سیاست‌گذاری، انجام امور فرهنگی، هماهنگی و همکاری داشته باشد.

مسئول نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه استان هرمزگان رعایت دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌ها را مهم دانست و مطرح کرد: همه وظیفه داریم برابر با بخشنامه در انجام امور خدمت کنیم و دانشگاه‌ها نیز باید بر اساس سوابق تدریس حق‌الزحمه استادان را به موقع پرداخت کنند.

تقوی با ارائه پیشنهاد‌هایی عنوان کرد: لازم است تا گروه معارف در دانشگاه‌ها با همکاری معاونت فرهنگی دانشگاه و دفتر نهاد رهبری به شناسایی نیروهای کارآمد و اثرگذار در حوزه فرهنگ، آموزش و پژوهش اسلامی توجه ویژه‌ای داشته باشد.

وی تولید محتوا، بسترسازی مناسب، اشاعه برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی را از دیگر زمینه‌های مورد پژوهش و توجه قلمداد کرد و ادامه داد: باید در کنار این امور تعریفی، طرح جامع و کاملیاز برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی ارائه دهیم که در آن تأثیرگذاری، جذابیت، نوآوری و پویایی کاملاً مشهود و آشکار باشد.

مهم‌ترین شاخصه‌های استادان گروه معارف

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان هرمزگان نیز گفت: گروه معارف این دانشگاه با حضور پررنگ در اندیشکده‌های علوم انسانی اسلامی، هیئت‌های اندیشه‌ورز و با همکاری تنگاتنگ با دفتر نهاد رهبری و حوزه فرهنگی و اجتماعی دانشگاه کارنامه قابل قبولی ارائه کرده است.

احسان کامرانی احراز صلاحیت و دارا بودن ویژگی‌های علمی و دینی را همراه با دارا بودن مجوز تدریس از دفتر نهاد نمایندگی ولی‌فقیه در دانشگاه‌ها را از مهم‌ترین شاخصه‌های لازم برای استادان گروه معارف برشمرد و تأکید کرد: توجه به این اصول می‌تواند ما را در شناسایی افراد شایسته و لایق در حوزه اخلاقی و دینی کمک کند.

وی انسجام و تقویت این گروه را در همه واحدهای دانشگاهی امری واجب دانست و اضافه کرد: مدیران گروه معارف باید با داشتن انسجام لازم و تقویت این گروه در همه واحدهای دانشگاهی استان به وظیفه دینی و اخلاقی خود به خوبی و شایسته همت گمارند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان هرمزگان برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی با محور استادان گروه معارف را مهم دانست و تبیین کرد: دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرعباس با داشتن بستر مناسب برای اجرای این کرسی‌ها از طرح‌های پژوهشی استادان استقبال می‌کند و لازم است تا این طرح با نظارت و محور این استادان به‌صورت کرسی آزاداندیشی در اختیار دانشجویان قرار گیرد.

آمادگی واحد بندرعباس برای ارائه خدمات به دیگر دانشگاه‌ها

مدیر گروه معارف و هیئت اندیشه‌ورز دانشگاه آزاد بندرعباس نیز گزارشی از روند برنامه‌های انجام‌شده ارائه کرد و گفت: کیفیت‌بخشی به برنامه‌ها گروه معارف و تشکیل کارگروه فعال در هر شهرستان و جمع‌بندی نتایج حاصل از این نشست‌ها در مرکز استان از پیشنهاد‌هایی است که اگر عملی شود می‌تواند نتایج خوبی در برداشته باشد.

حجت‌الاسلام مصطفی عامری با اعلام آمادگی در انسجام‌بخشی و تشریک‌مساعی برای رسیدن به نتیجه مطلوب، توضیح داد: دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرعباس آمادگی دارد تا از ظرفیت‌های خود برای ارائه خدمات به سایر دانشگاه‌ها سهیم باشد.

 این جلسه با اظهارنظر مدیران گروه معارف و ارائه راهکارهای مناسب برای رسیدن به نتیجه مطلوب پایان یافت.


نظر شما :